«Սպայկա» ընկերությունը սկսում է բորբոսով կապույտ պանրի արտադրություն
«Սպայկա» ընկերությունը սկսում է բորբոսով կապույտ պանրի արտադրություն։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 19–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Սպայկա» ընկերության Նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը:
«Ուսումնասիրելով Ռուսաստանի շուկան՝ տեսանք, որ հսկայական պոտենցիալ կա: Ներկայում արդեն պայմանագրեր են կնքվել՝ Հայաստանից տարեկան ավելի քան 1000 տոննա բորբոսով պանիր Ռուսաստան արտահանելու համար», - ասաց Բաղդասարյանը:Պանրի գործարանը գործելու է Կոտայքի մարզում: Պանրի եւ այլ կաթնամթերքի արտադրության գծով ընկերությունը նախատեսում է ներդնել տարեկան մոտ 15 մլն  ԱՄՆ դոլար։
2017թ. «Սպայկա» ընկերությունը մի քանի խոշոր ծրագրիր է իրականացնելու, որոնց արդյունքում ստեղծվելու է 390 նոր աշխատատեղ, եւ իրականացվելու է մոտ 70 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում։
2016թ. ընկերությունը ավելի քան 100 000 տոննա ապրանք է արտահանել Հայաստանից, իսկ 2017թ. պլանավորում է արտահանման ծավալն ավելացնել 20 տոկոսով՝ ընդլայնելով արտահանման շուկաները եւ ներգրավելով Եվրամիության ու Մերձավոր Արեւելքի երկրները:

Компания "Спайка" начинает производство голубого сыра с плесенью
Компания «Спайка» начинает производство в Армении голубого сыра с плесенью, который будет экспортироваться в Россию. Об этом сегодня, 19 апреля, рассказал журналистам руководитель отдела по управлению проектами компании «Спайка» Карен Багдасарян.
«Исследовав российский рынок, мы увидели огромный потенциал. Ежегодно мы будем экспортировать в Россию более 1000 тонн сыра – у нас уже есть соответствующие договора», - отметил Багдасарян.
Завод, на котором будет производиться сыр, будет работать в Котайкской области Армении. В производство сыра и других молочных продуктов компания планирует инвестировать около $15 млн.
Отметим, что в 2017 году «Спайка» планирует реализовать несколько крупных проектов, благодаря которым будет создано около 390 новых рабочих мест. В целом в эти проекты компания инвестирует около $70 млн.
Отметим также, что в 2016 году компания экспортировала из Армении более 100 000 тонн продукции, а в 2017 году планирует увеличить объемы экспорта на 20%, а также начать экспортировать в страны ЕС и Ближнего Востока.