«Սպայկա» ընկերությունն այս տարի 70 մլն դոլարի ներդրում կանի և 390 նոր աշխատատեղ կստեղծի
«Սպայկա» ընկերությունը այս տարի մի քանի խոշոր ծրագրեր է նախաձեռնել, որոնց շրջանակում 2017 թ. ավելի քան 70 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում կանի Հայաստանում, ինչը հնարավորություն կտա 390 նոր աշխատատեղ ստեղծել: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 19–ին, լրագրողներին ասել է ընկերության նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը։
Այսօր նախագահ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է տարածաշրջանի առաջատար ագրոհոլդինգ՝ «Սպայկա» ընկերության Երեւանում գտնվող գլխամաս: Ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են, որ 2016թ. դրությամբ «Սպայկա»-ի ուղղակի ներդրումները կազմել են 86 մլն ԱՄՆ դոլար, ընկերությունն ունեցել է 926 մշտական աշխատատեղ, իսկ 2017թ. տարեվերջին ներդրումների ընդհանուր չափը կկազմի 154 մլն ԱՄՆ դոլար, մշտական աշխատատեղերի քանակը կհասցվի 1316-ի:
Սերժ Սարգսյանը եղել է «Վոլվո» ընկերության բեռնատարների տեխսպասարկման նորագույն սարքավորումներով հագեցած կենտրոնում եւ «Սպայկա»-ի հյութերի ու պահածոների արտադրության գործարանում, ծանոթացել ընկերության ձեռքբերումներին, այդ թվում՝ արտահանման ծավալներին ու զարգացման ծրագրերին:
«Սպայկա» ընկերության պատասխանատուների հավաստմամբ, 2017 թվականին ընկերությունը զարգացնում է կաթի արտադրության և վերամշակման ուղղությունը՝ շարունակելով ներդրումները ինտենսիվ այգիների ու ջերմոցաշինության ոլորտում: «Սպայկա»-ի ծրագրերից է նաև հայկական ապրանքների օնլայն խանութի՝ «Արմզոն» ծրագրի իրականացմամբ այնպիսի հարթակի կազմակերպումը, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի բոլոր արտադրողներին առանց միջնորդների ու սուպերմարկետների անմիջականորեն մուտք ունենալ ՌԴ հիմնական քաղաքներ` կարճ ժամկետում և մատչելի գներով ռուսաստանյան սպառողին հասցնելով վերոնշյալ օնլայն հարթակում նրա ընտրած հայկական ապրանքատեսակները:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 19 апреля посетил Ереванский офис ведущего в регионе агрохолдинга «Спайка». Ответственные компании сообщили президенту, что прямые инвестиции компании в 2016 году составили $86 млн, в компании 926 постоянных рабочих мест, а к концу 2017 года общий объем инвестиций составит $154 млн, а число постоянных рабочих мест будет доведено до 1316-и.
Серж Саргсян посетил оборудованный новейшей техникой центр обслуживания грузовиков компании «Вольво» и консервный завод «Спайки», ознакомился с достижениями компании, в том числе, с объемами экспорта и программами развития.
Как заверили в компании, в 2017 году компания будет развивать молочное производство, продолжая инвестиции в сферу интенсивных садов и строительства теплиц.
В планах «Спайки» также организация онлайн площадки Armzon по продаже армянских товаров, которая позволит всем производителям Армении без посредников и супермаркетов напрямую выходить на рынки основных городов России, доставляя российским потребителям выбранные ими на онлайн площадке армянские товары в короткие сроки и по доступной цене.