Դեղձեր էլիտար բնակարանների փոխարեն․ Հայաստանում նոր տեսակի այգիներ կտնկեն
«Սպայկա» ընկերությունը Հայաստանում կստեղծի նոր ինտենսիվ այգիներ՝ մոտ 500 հեկտար տարածքով։ Այդ մասին ընկերության նախագծերի գծով մենեջեր Կարեն Բաղդասարյանը հայտնեց Sputnik Արմենիայի թղթակցին։
Ընկերությունը Հայաստանից արտահանում է միրգ և բանջարեղեն, իսկ մի քանի տարի առաջ որոշել է տնկել սեփական այգիները և հիմնել ջերմոցներ։
Այժմ ընկերության ղեկավարությունը Տավուշի մարզպետարանի հետ միասին հողատարածք է որոնում այգիների համար։ Այստեղ կտնկեն արտասահմանյան տեսակների կորիզավոր պտուղների (ծիրան, դեղձ․ սալոր) այգիներ։ Ընտրել են գաճաճ ծառեր․ դրանք ավելի արագ են սկսում բերք տալ։ Բացի այդ դրանց սաղարթը և արմատներն ավելի քիչ են։ Այսպիսով, մի հեկտարի վրա կարելի է ավելի շատ ծառեր տնկել։
Ընկերությունն արդեն ունի այդպիսի այգիներ․ ավելի քան մեկ միլիոն ծառեր Արմավիրի մարզի Շենիկ գյուղում։ Իտալական տեսակի կեռասի առաջին բերքն այստեղ կհավաքեն արդեն այս տարի․ տնկելուց երեք տարի հետո (սովորական ծառերն արդյունաբերական բերք են տալիս 5-6 տարի անց)։ Այս տարվա գարնանը այգիներն ընդլայնել են՝ տնկելով ևս 1 միլիոն 100 հազար ծառ։
Ինչպես նշեց Բաղդասարյանը, ընկերությունն այս օրինակով ցանկացել է ապացուցել, որ գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումները չեն զիջում էլիտար անշարժ գույքում ներդրումներին։
«Շենիկ գյուղը գտնվում է Բաղրամյանի շրջանում, որը բավական չորային է։ Բայց մենք ճիշտ ենք կազմակերպել կաթիլային ոռոգումը, ծառերը նորմալ աճում են», - հավելեց նա։
Որքա՞ն գումար պետք է ունենալ նման այգիներ տնկելու համար։ Ամեն մեկը չէ, որ կարող է անել դա։
«Սպայկան» ելնում է նրանից, որ կաթիլային ոռոգմամբ և հակակարկտային ցանցերով ինտենսիվ այգու ստեղծումը մեկ հեկտարի համար արժե 50-60 հազար դոլար։ Ներդրումների համար նվազագույն լոտը կլինի 3-4 հեկտարը, այսինքն 200 դոլարից ոչ քիչ։ Միջոցների մի մասը կներդնի «Սպայկա» ընկերությունը։ Բացի այդ, ընկերությունը կպատրաստի անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը և հոգ կտանի այգիների մասին։
Բաղդասարյանի խոսքով՝ Հայաստանում կա ունևոր մարդկանց որոշակի օղակ, որոնք ուղղակի չգիտեն, թե ուր ներդնեն փողերը։ Նրանք բացում են սրճարան, ավտոլվացման կետ կամ ուղղակի գնում են հերթական բնակարանը Հյուսիսային պողոտայում։
«Հիմա մենք ուզում ենք նրանց ցույց տանք, որ Հայաստանում կան սեփական գործը սկսելու այլ միջոցներ։ Եվ գյուղատնտեսությունը վատ ընտրություն չէ։ Առավել ևս, որ այգիների մասին խնամքը մենք վերցնում ենք մեզ վրա։ Իսկ այն, որ մեզ մոտ դա ստացվում է, արդեն ցույց ենք տվել», - նշեց Բաղդասարյանը։

Сады, уже основанные в селе Шеник Армавирской области Армении, послужат в качестве положительного примера для потенциальных инвесторов.
Компания "Спайка" создаст в Армении новых интенсивные сады площадью около 500 гектаров. Об этом менеджер по проектам компании Карен Багдасарян сообщил корреспонденту Sputnik Армения.
Компания экспортирует из Армении фрукты и овощи, а несколько лет назад решила основать собственные сады и теплицы.
Сейчас руководство компании вместе с администрацией Тавушской области подыскивают для садов земельный участок.
Здесь посадят косточковые фрукты (абрикосы, персики, сливы) зарубежных сортов. Для будущей посадки выбрали карликовые деревья: они быстрее начинают плодоносить. Кроме того, у них меньше и крона дерева, и корни. Таким образом, на одном гектаре можно посадить больше деревьев.
У компании уже есть сады такого типа – более миллиона деревьев в селе Шеник Армавирской области. Первый промышленный урожай черешни итальянских сортов здесь соберут уже в этом году – через три года после посадки (обычные деревья дают промышленный урожай с 5-6-го года). Весной этого года сады расширили, посадив еще 1 миллион 100 тысяч деревьев.
Как отметил Багдасарян, на этом примере компания хотела доказать, что в сельское хозяйство можно вкладывать не хуже, чем в элитную недвижимость.
"Село Шеник находится в Баграмянском районе, довольно засушливом. Но мы правильно организовали капельное орошение, деревья не погибли и нормально растут", - добавил он.
Сколько денег нужно будет иметь на руках, чтобы вложить в такие сады? Сделать это сможет не каждый.
"Спайка" исходит из того, что создание интенсивного сада, с капельным орошением и противоградовыми с сетями, обходится в 50-60 тысяч долларов за гектар. Минимальным лотом для инвестиций будут 3-4 гектара, то есть не меньше 200 тысяч долларов.
Часть средств вложит сама "Спайка". Кроме того, компания подготовит нужную инфраструктуру и будет ухаживать за садами.
По словам Багдасаряна, в Армении есть определенный круг состоятельных людей, которые просто не знают, куда вложить деньги. Они открывают кафе, автомойку или просто покупают очередную квартиру на Северном проспекте в центре Еревана.
"Теперь мы хотим им показать, что в Армении есть и другие способы начать свое дело. И сельское хозяйство – далеко не худший выбор. Тем более, весь уход за садами мы возьмем на себя. А то, что у нас это получается, мы уже показали", - подчеркнул менеджер по проектам компании.