Նախագահն այցելել է մայրաքաղաքում գտնվող Սպայկա ընկերություն եվ Արարատի մարզի մի շարք ձեռնարկություններ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մայրաքաղաքում այցելել է միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Սպայկա» ընկերություն: Նախագահը շրջել է ընկերությունում, ծանոթացել ընթացիկ աշխատանքներին, իրականացված ներդրումներին և զարգացման ծրագրերին, ըստ որոնց, 2015թ. «Սպայկա» ընկերությունը նախատեսում է շահագործման հանձնել ավելի քան 40 մլն տարա տարեկան արտադրողականությամբ պտուղբանջարեղենի վերամշակման իտալական տեխնոլոգիաներով հագեցած արտադրամասը, որը կապահովի հավելյալ 100 աշխատատեղ (ներկայումս ընկերությունն ունի շուրջ 300 աշխատակից): Արտադրամասի կառուցման համար կատարվել է մոտ 4 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Ընկերությունը, ըստ պատասխանատուների, մտադիր է 2016-2017թթ. կրկնապատկել արտահանման ծավալները` ներգրավելով հավելյալ ներդրումներ՝ բեռնատար մեքենաների քանակի ավելացման, ջերմոցային տնտեսությունների և սառնարանային համալիրների ստեղծման նպատակով: 2015թ. նախատեսվում է նաև շահագործման հանձնել Վոլվո, Ռենո, Բերնարդ, Կրոնե և Կարիեր» ընկերությունների հայաստանյան ներկայացուցչության բեռնատարների, սառնարանային կիսակցորդների և ագրեգատների սպասարկման կենտրոնը, որը համապատասխան վերապատրաստում անցած մասնագետների միջոցով կապահովի լրացուցիչ 25 աշխատատեղ (ներդրումների ծավալը կկազմի շուրջ 2 մլն ԱՄՆ դոլար): Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է նաև հիշյալ կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին:
Ընդհանուր առմամբ, ընկերության կողմից 2010-2015թթ. գյուղատնտեսության և տրանսպորտի ոլորտներում իրականացված ավելի քան 30 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումների շրջանակներում ստեղծվել է հայկական թարմ և վերամշակված գյուղմթերքը միջազգային շուկաներում արդյունաբերական մասշտաբներով իրացելու կայուն մեխանիզմ:

Президент Серж Саргсян сегодня в столице посетил осуществляющую международные грузоперевозки компанию «Спайка». Президент обошел компанию, ознакомился с текущими работами, осуществленными инвестициями и программами развития, согласно которым в 2015 году компания «Спайка» планирует сдать в эксплуатацию цех, оснащенный итальянскими технологиями по переработке плодоовощной продукции мощностью более 40 млн тонн в год, который обеспечит 100 дополнительных рабочих мест (в настоящее время компания имеет около 300 сотрудников). Для строительства цеха осуществлены инвестиции на сумму около 4 млн долларов США. Компания, по словам ее ответственных лиц, в 2016-2017 гг. намерена удвоить объемы производства с привлечением дополнительных инвестиций с целью увеличения числа грузовых автомашин, создания тепличных хозяйств и холодильных комплексов. В 2015 году планируется также сдать в эксплуатацию центр по обслуживанию грузовиков «Вольво», «Рено», «Бернард», «Кроне» и «Кариер» армянского представительства, холодильных полуприцепов и агрегатов, который посредством прошедших соответствующую подготовку специалистов обеспечит 25 дополнительных рабочих мест (объем инвестиций составит около 2 млн долларов США). В «Спайке» Президент Республики ознакомился также с работами по строительству упомянутого центра.
В общем и целом, компанией в 2010-2015 гг. в сферах сельского хозяйства и транспорта осуществлены инвестиции на сумму более 30 млн долларов США, в рамках которых создан устойчивый механизм по реализации в промышленных масштабах свежей и переработанной армянской сельхозпродукции на международном рынке.