Մրգեր, կաթ ու պանիր. «Սպայկա» ընկերությունն իր նոր նախագծերի համար գումար է գտել
Չնայած հարկերից խուսափելու մասին քրեական գործին, «Սպայկա» ընկերությանը հաջողվել է պահպանել Հայաստանից մրգի արտահանման ծավալները։ Թեպետ ստիպված էին հրաժարվել որոշ հեռանկարային նախագծերից։
«Սպայկա» ընկերությունը շարունակում է նախկին ծավալներով մրգեր գնել ու արտահանել։ Այս մասին Դիլիջանում կայացած միջազգային ներդրումային համաժողովի ընթացքում Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտնեց ընկերության նախագծերի գծով մենեջեր Կարեն Բաղդասարյանը։
Այս ապրիլին ձերբակալվել էր «Սպայկա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը։ Պետեկամուտների կոմիտեն ընկերությանն ու դրա հետ փոխկապակցված կառույցներին մեղադրել էր 7 միլիարդ դրամի հարկերից խուսափելու մեջ։ Դրանից հետո միրգ ու բանջարեղենի արտահանում իրականացնող այս ընկերությունները` «Սպայկայի» գլխավորությամբ, հայտնել էին, թե ստիպված են 80 համայնքներում դադարեցնել միրգ ու բանջարեղեն գնելու գործընթացը, քանի որ որոշ բանկեր հրաժարվել են իրենց վարկ տրամադրել։
Այնուամենայնիվ,  ձեռնարկությանը հաջողվել է ամբողջ ծավալով վերականգնել մթերումը, իսկ գլխավոր տնօրենը դրամական գրավի դիմաց ազատ է արձակվել։ Նա նույնպես ներկա էր Դիլիջանում անցկացվող համաժողովին։
Կարեն Բաղդասարյանը պարզաբանեց, որ շրջանառության միջոցներ գտնվել են Nasdaq OMX տեղական հիմնադրամային բորսայում բաժնետոմսեր թողարկելու հաշվին։
«Մթերումն ավելի լավ կազմակերպելու համար հարյուր նոր բեռնատար ենք գնել։ Այժմ դրանք մաքսազերծման փուլում են», – ավելացրեց նա։
Բաղդասարյանի խոսքով` այս տարի մրգի նորմալ բերք է ակնկալվում։ Խնդիրներ են առաջացել ծիրանի ու կեռասի վաղ հասնող տեսակների հետ։ Ծաղման շրջանում դրանց փոշոտմանը մի փոքր խանգարել են գարնանային անձրևները, հատկապես `Արարատի մարզում։
Հարկայինի հետ խնդիրներից առաջ` մարտի կեսին, ընկերությունը նոր արտադրություն է բացել ու սկսել է եվրոպական բորբոսապանիրներ արտադրել։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա էր բացմանը։ Բաղդասարյանն ավելացրեց, որ, բարեբախտաբար, հաջողվել է պահպանել այդ նախագիծը։
«Շուտով առաջին խմբաքանակը կթողարկենք։ Արդեն արտահանման գործարքներ ունենք կնքած, բայց մթերքի մի մասը ներքին շուկայի համար է», – ասաց նա։
Բայց մեկ այլ նախագիծ է ձախողվել։ Արտահանողներն ուզում էին կթի ավտոմատ սարքեր ու կաթի պաստերացման ցիստեռներ բաժանել գյուղացիներին ` տարաժամկետ վճարման պայմանով։
«Ցավոք, ստիպված էինք վերանայել այդ ծրագիրը։ Բայց գյուղացիներից շատերը մտադիր են ինքնուրույն գնել տեխնիկան. դրանով գումար վաստակելու հնարավորություն են տեսնում։ Մենք պատրաստ ենք գնել կաթը բազային գնով` լիտրի համար վճարելով 190 դրամ։ Դա 30%–ով գերազանցում է շուկայական միջին գինը։ Բացի այդ, գյուղացիների հետ տարեկան պայմանագրեր ենք կնքում, որոնցով շնորհիվ նրանց ավելի հեշտ են վարկ տրամադրում», – ավելացրեց Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք` հարկայինի խնդիրների պատճառով, Եվրասիական զարգացման բանկը ժամանակավոր դադարեցրել է «Սպայկա» ընկերությանը վարկի տրամադրումը։ Ընկերությունը պատրաստվում էր այդ գումարով արդիականացնել արտադրությունն ու պահեստային տարածքները։

Несмотря на уголовное дело о неуплате налогов, компании "Спайка" удалось сохранить объемы экспорта фруктов из Армении. Хотя некоторые перспективные проекты пришлось свернуть.
Компания "Спайка" продолжает закупать и экспортировать фрукты из Армении в прежних объемах. Об этом, на международном инвестиционном форуме в городе Дилижан, завил корреспонденту Sputnik Армения менеджер по проектам компании Карен Багдасарян.
В апреле был задержан Давид Казарян - генеральный директор компании "Спайка", которая является крупнейшим экспортером свежих фруктов и овощей из Армении. Комитет госдоходов обвинил компанию и взаимосвязанные с ней структуры в неуплате налогов в сумме 7 миллиардов драмов (около 15 миллионов долларов). После этого экспортеры заявили, что вынуждены приостановить закупку фруктов почти в восьмидесяти селах республики, так как некоторые банки отказали в кредитовании.
Тем не менее, предприятию удалось наладить закупки продовольствия в полном объеме, а его гендиректор под денежный залог был выпущен на свободу, и тоже присутствовал на форуме в Дилижане.
Как объяснил Карен Багдасарян, оборотные средства нашлись за счет выпуска облигаций на местной фондовой бирже Nasdaq OMX.
"Для лучшей организации закупок, мы приобрели сто новых грузовых фургонов. Сейчас они проходят процесс растаможки", — добавил он.
По словам Багдасаряна, урожай фруктов в этом году ожидается нормальный. Основные трудности возникли с опылением раннеспелых сортов абрикоса и черешни. В период цветения, их опылению немного помешали весенние дожди - особенно в Араратской области.
"Но урожай все-таки есть, и он хороший. Просто его чуть меньше", - добавил менеджер компании.
Незадолго до начала налоговых разбирательств, в конце марта, компания открыла новое производство, на котором выпускает европейские плесневые сыры. На открытии побывал и премьер-министр Никол Пашинян. Этот проект, к счастью, тоже удалось сохранить, добавил Багдасарян.
"В ближайшие дни выпустим первую партию товара. У нас уже есть контракты на экспорт, но какую-то часть продукции оставим для внутреннего рынка", - сказал он.
Правда, сорвался другой проект компании. Экспортеры хотели раздать фермерам автоматические доилки и цистерны для пастеризации молока - с условием оплаты в рассрочку.
"К сожалению, программу пришлось пересмотреть. Но многие фермеры намерены приобрести технику самостоятельно - видят в этом возможность заработка. Мы готовы закупать молоко по базовой цене в 190 драмов (40 центов) за литр. Это на 30% больше, чем в среднем на рынке. Кроме того, мы заключаем с фермерами годичные договоры, под которые им легче получить кредит", - добавил Багдасарян.
Напомним, из-за разбирательств с налоговой службой, Евразийский банк развития временно приостановил выдачу крупного кредита компании "Спайка", которая на эти деньги намеревалась модернизировать производства и складские помещения.