Այցելություն «Սպայկա» ընկերության ջերմատնային համալիր
Ագրոնոմիական ֆակուլտետի «Պաշտպանված գրունտի տեխնոլոգիա» մասնագիտության առաջինից երրորդ կուրսերի ուսանողերը դեկանի պաշտոնակատար Արմենակ Տեր-Գրիգորյանի և մի քանի դասախոսների ուղեկցությամբ այցելեցին «Սպայկա» ընկերության Արտաշատի 55 հա զբաղեցնող ջերմատնային համալիր: Թեև Ագրարային համալսարանում արդեն երեք տարի է, ինչ բացվել է վերոնշյալ մասնագիտությունը, սակայն ուսանողներն առաջին անգամ էին այցելում ջերմատուն:
«Սպայկա» ընկերության ջերմատնային համալիրի ղեկավարությունն ու աշխատակիցներն ուրախությամբ ընդունեցին ապագա գործընկերներին. «Ուրախ ենք, որ մեր համալսարանում արդեն կա նման կարևոր մասնագիտություն, որը պատրաստում է ջերմատնային գործի մասնագետներ, այն արդիական և հեռանկարային մասնագիտություն է. քանի կա մարդկությունը, կլինի և գյուղատնտեսությունը, իսկ գյուղատնտեսության մեջ ամենից շահավետն այսօր ջերմատնային գործն է՝ բերք տարին 12 ամիս»,-ասաց ջերմատնային համալիրի գլխավոր գյուղատնտես Գևորգ Խաչատրյանը, որը 2015թ. ավարտել է ՀԱԱՀ «Ագրոէկոլոգիա» մասնագիտությունն ու գտել իր սիրելի գործը:
Գևորգի հետ միասին «Սպայկա»-ի ջերմատներում աշխատում են ՀԱԱՀ նաև այլ շրջանավարտներ՝ ավագ գյուղատնտես Մհեր Դավթյանը, բույսերի պաշտպան Նարեկ Գանջարյանը և ուրիշներ, ովքեր մեծամասամբ ավարտել են Ագրոնոմիական ֆակուլտետը:
Նրանք սիրելի դասախոսների և համալսարանի ներկա ուսանողների հետ շրջեցին ջերմատնային համալիրում, ներկայացրեցին ջերմատնային գործի մանրամասները՝ ծանոթացնելով հիդրոպոնիկ եղանակով լոլիկի և վարունգի արտադրությանը, սնման և մշակության աշխատանքների մեքենայացմանը, ջերմատան միկրոկլիմայի ապահովման և կառավարման նորարարական եղանակներին, ժամանակակից կենսատեխնոլոգիական մեթոդներով մշակաբույսերի բազմացմանն ու խնամքին: Ջերմատան ծրագրերի համակարգող Ալեքսանդր Կույովդան էլ ագրարայինցիներին ծանոթացրեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով արտադրանքի և աշխատանքների որակի հսկողության արդիական մեխանիզմներին:
«Անչափ հետաքրքիր և ուսանելի այց էր, կարևոր էր, որովհետև կարողացա իմ սովորածը տեսնել իրականում և համադրել, բայց և հասկացա, որ գործնականում դեռ շատ բան ունեմ սովորելու»,-ասաց «Պաշտպանված գրունտի տեխնոլոգիա» մասնագիտության երրորդ կուրսի ուսանողուհի Աննա Պետրոսյանը: Ուրախալի է, որ Աննան, այցելության ընթացքում աչքի ընկնելով մասնագիտական տեսական գիտելիքների լավ իմացությամբ, ջերմատանն աշխատանքի անցնելու առաջարկ ստացավ:
Ջերմատան աշխատակից մեր շրջանավարտները դասախոսների հետ քննարկեցին կրթություն-արտադրություն կապի խզման պատճառները՝ կարևոր համարելով ուսումնական պլանների արդիականացումը, կրթական գործընթացում նորագույն տեխնոլոգիաների ներմուծումն ու կիրառումը, պրակտիկաների ճիշտ և նպատակաուղղված կազմակերպումը: «Սպայկան պատրաստ է իր փորձը հաղորդել երիտասարդ մասնագետներին՝ հնարավորություն տալով լավագույններին հետագայում աշխատելու ընկերության ջերմոցային համալիրում»,-նշեցին ընկերության տնօրինության ներկայացուցիչները:
Այցի վերջում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նման այցելությունները դարձնել շարունակական՝ «ուսուցում արտադրությունում» սկզբունքով տեղում ուսանողներին վերապատրաստելու նպատակով:

Студенты первого, второго и третьего курсов агрономического факультета по специальности “технология защищенного грунта” в сопровождении и.о. декана Арменака Тер-Григоряна и нескольких преподавателей посетили расположенный в Арташате тепличный комплекс компании «Спайка» площадью в 55 га. Хотя в аграрном университете уже три года готовят агрономов по этой специальности, студенты впервые посетили теплицу.
Руководство и персонал тепличного комплекса “Спайка” приветствовали своих будущих партнеров. «Мы рады, что в нашем вузе есть такая важная специальность, это актуальная и перспективная профессия. Пока существует человечество, будет и сельское хозяйство, а наиболее прибыльным в сельском хозяйстве сегодня является тепличный бизнес, обеспечивающий урожай круглый год», - сказал главный агроном тепличного комплекса Геворг Хачатрян, который окончил НАУА в 2015 году по специальности «агроэкология».
Вместе с Геворгом в теплицах “Спайки” работают и другие выпускники НАУА: старший агроном Мгер Давтян, агроном Нарек Ганджарян и другие. Они встретились со своими преподавателями и нынешними студентами университета, рассказали о работе теплиц, познакомили их с производством томатов и огурцов методом гидропоники, механизацией питания и выращивания, новейшим способом обеспечения микроклимата и управления им, а также разведением и уходом за растениями с помощью современных биотехнологических методов. Координатор программ тепличного комплекса Александр Куевда познакомил студентов с современными механизмами контроля качества продукции и работ с помощью информационных технологий.
«Это был очень интересный и поучительный визит, он был важен, так как я смогла сопоставить изученное в теории с практикой. Но я поняла, что мне еще нужно многому научиться», - сказала студентка третьего курса по специальности «технология защищенного грунта» Анна Петросян. Отрадно, что Анна, показавшая в ходе визита высокий уровень теоретических знаний, получила предложение работать в теплице.
Сотрудники комплекса, наши выпускники, обсудили с преподавателями причины отсутствия связи образования с производством, отметили важность модернизации учебного плана, внедрения и применения новейших технологий в образовательном процессе, а также правильной и целенаправленной организации практики.
“Спайка” готова поделиться своим опытом с молодыми специалистами, что позволит им позже найти работу в нашем тепличном комплексе», - сказали в руководстве компании.
В конце визита была достигнута договоренность сделать такие посещения постоянными, реализуя принцип «обучение на производстве».